Ciąża - magiczny czas

"W ciąży bez alkoholu".
Ogólnopolska kampania edukacyjno - profilaktyczna

Ciąża to czas, kiedy organizm matki musi zapewnić warunki odpowiednie dla rozwoju drugiego organizmu - czyli przyszłego dziecka. Oznacza to prawdziwą rewolucję. Hormony pobudzają ciało, aby zagnieżdżający się w macicy zarodek miał dopływ składników odżywczych, ochronę przed zagrożeniami i stabilne, bezpieczne warunki.

Poniżej informacje na temat tego co Cię czeka w ciąży.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: parenting.pl

I trymestr ciąży
II trymestr ciąży
III trymestr ciąży

 

I trymestr ciąży

Dowiadujesz się, że będziesz mamą.

W pierwszym trymestrze ciąży jeszcze nie widać ciążowego brzuszka. Jednak obwód talii, szczególnie u bardzo szczupłych kobiet, może się nieco zwiększyć. Średni wzrost masy ciała w pierwszym trymestrze to ok. 2 kg.

Płód

W pierwszym trymestrze ciąży płód rozwija się najszybciej i najbardziej intensywnie. Ok. 4-6 tygodnia ciąży pojawia się akcja serca zarodka. Płód powoli przybiera coraz bardziej ludzki kształt. W pierwszym trymestrze powstają zawiązki wszystkich organów wewnętrznych, kończyn, narządów zmysłów, gonad płciowych. W oczach już na tym etapie kształtuje się kolor tęczówek. Powstają linie papilarne, paznokcie, cebulki włosów.

Objawy

W pierwszym trymestrze częstą dolegliwością jest ból przypominający bóle miesiączkowe. Jest on spowodowany powiększającą się macicą. Mimo że na początku ciąży brzuch nie jest widoczny, to macica musi pomieścić oprócz zarodka worek owodniowy i łożysko.

Po zapłodnieniu dochodzi do implantacji zarodka. Zagnieżdżenie następuje kilka dni po zapłodnieniu. Zazwyczaj dopiero ten moment może dawać realne objawy. Jest to tzw. plamienie implantacyjne. Może mieć różny stopień nasilenia: od bardzo skąpego (kilka kropli krwi) do na tyle obfitego, że bywa mylone z miesiączką. U niektórych kobiet krwawienie implantacyjne w ogóle nie występuje.

Jakie jeszcze objawy ciąży pojawiają się w pierwszym trymestrze?

  • nudności, mdłości, wymioty (nie tylko poranne, mogą trwać nawet całą dobę, nasilać się wieczorami lub w nocy)
  • inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. zgaga, zaparcia lub biegunki
  • zmęczenie, uczucie senności, osłabienie, a nawet omdlenia
  • zmiana preferencji smakowych, zapachowych
  • ból piersi, wrażliwość na dotyk oraz powiększenie, obrzmienie biustu
  • częstsze parcie na mocz
  • brak okresu w spodziewanym terminie
  • podniesiona temperatura ciała
  • rozpulchnienie szyjki macicy, większa ilość wydzieliny z pochwy (bez np. świądu czy pieczenia, co mogłoby świadczyć o infekcji intymnej)

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego , może ci przyjść do głowy chęć jak najszybszego wykonania badania USG. Pamiętaj jednak, że pęcherzyk ciążowy będzie można uwidocznić w jamie macicy najpewniej dopiero ok. piątego tygodnia ciąży , natomiast zarodek zwykle po ukończeniu sześciu tygodni.

Najlepiej będzie odczekać do ok. ósmego tygodnia i wtedy udać się na takie badanie. Nie jest ono rekomendowane jako obowiązkowe w ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, ale warto je wykonać, z co najmniej dwóch powodów.
Podobnie jak z badaniem ultrasonograficznym, nie należy nadmiernie spieszyć się z wizytą u ginekologa, który ma poprowadzić twoją ciążę. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce ok. ósmego tygodnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Czeka wspaniała przygoda, jaką jest obserwowanie i wspieranie rozwoju twojego własnego dziecka najpierw w twoim łonie, przez te najbliższe miesiące. Pierwsze dwanaście tygodni warto wykorzystać również na zdobywanie jak największej wiedzy dotyczącej samej ciąży, tak abyś nie czuła się zaskoczona, gdy będą u ciebie i twojego dziecka zachodzić wszystkie te fascynujące procesy.


II trymestr ciąży

Drugi trymestr to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. Często bywa nazywany „miesiącem miodowym ciąży”. Jak ręką odjął mijają poranne nudności i wymioty, nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania.

Pewnie jesteś już po badaniu ultrasonograficznym pierwszego trymestru(11-13 tyg.), widziałaś na monitorze profil swojego malutkiego jeszcze dziecka i pewnie czujesz się zaskoczona faktem, jak bardzo „ludzko” już ono wygląda, mimo że jego ciało mierzy co najwyżej kilkanaście centymetrów i waży kilkadziesiąt gramów.

Prawdopodobnie mogłaś też obserwować liczne ruchy dziecka, których póki co nie jesteś w stanie poczuć. Jak wiesz, wszystkie narządy i układy twojego nienarodzonego dziecka są już uformowane. Teraz płód intensywnie rośnie. Około dwudziestego szóstego tygodnia ciąży twoje dziecko będzie już mierzyło ok. 32 cm długości (od szczytu główki do pięt) i będzie ważyło nawet 900 g.

W drugim trymestrze ostatecznie ukształtowane jest już łożysko, które pełni liczne istotne funkcje jest swoistym łącznikiem między matką i jej dzieckiem, przez nie właśnie przekazujesz dziecku wszelkie substancje odżywcze oraz tlen, a ono oddaje ci dwutlenek węgla i inne produkty swojego metabolizmu, których twój organizm następnie się pozbywa.

Jeśli pijesz alkohol lub stosujesz inne używki, to również tą drogą niestety przekazujesz je nienarodzonemu dziecku.

Twój brzuszek wyraźnie się już powiększył. O ile w pierwszym trymestrze ty sama mogłaś obserwować, jak „wyrastasz” ze swoich ubrań, lecz prawdopodobnie nikt z zewnątrz nie mógł tego zauważyć, to teraz również twoje otoczenie z pewnością widzi, że jesteś w stanie błogosławionym. Korzystaj z przywilejów, jakie ci w związku z tym przysługują.

Ogólnie, drugi trymestr jest dla matki „miodowym miesiącem” ciąży. Twoje samopoczucie powinno być znacznie lepsze niż podczas pierwszych trzech miesięcy po poczęciu. Minęło ciągłe uczucie zmęczenia, przeciwnie możesz teraz czuć przypływ energii, dzięki któremu będziesz mogła bez problemu pracować, a nawet szykować powoli dom na przyjęcie maleństwa, które ma się pojawić na świecie już za kilka miesięcy.

Nie jest to jednak okres, w którym możesz całkiem o nim zapomnieć po dwudziestym tygodniu brzuch będzie się powiększał w zaskakującym tempie i możesz odczuwać pewne tego skutki, w postaci często trudnej do zwalczenia zgagi i pewnych problemów z oddychaniem (powiększająca się macica uciska żołądek i przeponę).

Ponadto, możesz mieć już pewne trudności ze spaniem w ciąży ze względu na to, że niełatwo jest ci znaleźć wygodną pozycję w łóżku. Możesz już pomyśleć o kupieniu specjalnej poduszki, która ułatwi ci nocny wypoczynek. Najwspanialszym chyba momentem w drugim trymestrze ciąży jest ten, kiedy zaczynasz czuć ruchy dziecka. Większość kobiet nie ma problemu z odróżnieniem ich od ruchów robaczkowych jelit. Są to delikatne „kopniaczki”, jakby pukanie.
Nie wolno bagatelizować kwestii odczuwania ruchów płodu.

Zbyt dużo ruchów lub zbyt mało jest sygnałem do wizyty na Izbie przyjęć.


III trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to ostatnia prosta. Twój brzuch rośnie w niebywałym tempie - jest to spowodowane głównie intensywnym wzrostem dziecka, które powiększa wszystkie swoje wymiary.

Pod koniec ciąży szczególnie szybko zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej twojego maleństwa po to, aby po urodzeniu było chronione przed utratą ciepła. Na początku trzeciego trymestru płód wygląda już jak donoszony noworodek, tyle że jest bardzo mały i szczupły. Natomiast pod koniec ciąży jest on już całkiem pulchnym dzidziusiem.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy swojego rozwoju wewnątrzmacicznego, dziecko doskonali przede wszystkim drogi oddechowe i układ nerwowy. Intensywnie ćwiczy się też ruchowo (co możesz odczuć na własnej skórze!) oraz słuchowo. Na tym etapie płód zdążył już bardzo dobrze poznać głos twój i osób z twojego otoczenia, jeśli tylko często się odzywają w twojej bliskości.

Bardzo ważne, byś pamiętała o wykonaniu ostatniego zalecanego badania USG, czyli w okresie między trzydziestym a trzydziestym drugim tygodniem ciąży.

W badaniu tym lekarz oceni przede wszystkim tempo wzrastania płodu. Badający dokonuje pomiaru długości kości udowej, obwodu brzuszka i obwodu główki i aparat USG lub specjalny program komputerowy szacuje na podstawie tych pomiarów masę ciała dziecka. Następnie ocenia się, jak płód plasuje się wagowo na tle swoich rówieśników, czyli płodów będących w tym samym okresie swojego rozwoju wewnątrzmacicznego (na podstawie dużej bazy danych). Jeśli jego waga mieści się między 10. a 90. centylem, to mówimy, że jest eutroficzny czyli ani za duży, ani za mały.
Musimy też monitorować dobrostan płodu, wykonując regularnie badania: KTG, USG z przepływami dopplerowskimi, oraz sprawdzać, jak zmienia się masa dziecka (najczęściej co 2 tygodnie).

O ile pierwszy trymestr był okresem gwałtownych przemian hormonalnych, skutkujących często złym samopoczuciem, sennością i zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, to w trzecim trymestrze nękać cię będą przede wszystkim skutki powiększających się w zawrotnym tempie rozmiarów brzucha. Wykonywanie codziennych czynności będzie coraz trudniejsze ze względu na narastającą ociężałość w ruchach. Znacznemu powiększeniu uległ nie tylko twój brzuch, ale i piersi. Macica uciskająca na przeponę powoduje, że niełatwo będzie ci wykonywać głębsze oddechy.

Tymczasem zapotrzebowanie na tlen wzrośnie, ponieważ oddychasz za siebie i za całkiem pokaźnego już człowieczka, który się w tobie rozwija! Od czasu do czasu możesz odczuwać też kołatania serca, które również pracuje teraz intensywniej. Zgaga osiągnie swoje apogeum, gdyż sprzyjają jej teraz nie tylko zmiany hormonalne typowe dla ciąży (wysoki poziom progesteronu, powodujący rozluźnienie mięśnia zwieracza przełyku), ale też ucisk ciężarnej macicy na żołądek.

Również zaparcia mogą zwiększyć teraz swoje nasilenie. Wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży doświadcza obrzęków stóp i dłoni. Pojawiają się one szczególnie wieczorami i w upalne dni. Dopóki obrzęki te nie są bardzo nasilone i znikają po odpoczynku w pozycji leżącej (np. po nocy), nie musisz się nimi przejmować.

Niektóre kobiety już na kilka tygodni przed porodem obserwują wyciek pokarmu z piersi. Jeśli powoduje on brudzenie bielizny, kup już teraz specjalne wkładki laktacyjne, które umieszcza się w biustonoszu, by wchłaniały wydzielinę.Kolejną przypadłością typową dla ostatniego trymestru ciąży są rozstępy skórne.

W trzecim trymestrze coraz intensywniej będziesz czuła ruchy swojego dziecka. Z czasem staną się one całkiem konkretnymi kopniakami, które możesz nieraz odczuwać boleśnie zwłaszcza jeśli dostaniesz piętą w wątrobę czy pęcherz moczowy. W ciągu ostatnich kilkunastu tygodni ciąży mogą wystąpić skurcze macicy. Już po dwudziestym tygodniu ciąży macica rozpoczyna bowiem „ćwiczenia” do porodu. Noszą one nazwę skurczów Braxtona-Hicksa. Bardzo ważne jest, by umieć je odróżnić od właściwej akcji porodowej.

Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne i niebolesne, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, które pojawiają się z częstością co najmniej raz na 10 minut, są bolesne (bóle w podbrzuszu, krzyżu lub bolesne twardnienie całego brzucha) i co może ocenić tylko osoba wykonująca badanie ginekologiczne dają postęp porodu w postaci skracania i rozwierania się szyjki macicy.

Stopniowo, wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, skurcze Braxtona-Hicksa będą się pojawiały coraz częściej. Nie należy się nimi przejmować. Jeśli nauczysz się, na czym one polegają, doskonale będziesz potrafiła w odpowiednim momencie odróżnić je od akcji porodowej.